امروزه واژه گیک یا Geek معانی بسیار زیاد و غیرقابل توافقی دارد ولی شاید بین تعاریف گوناگون این تعریف که «گیک کسی است که بر اساس شور و اشتیاق به پیش می‌رود» از همه صحیح‌تر باشد.

گیک‌ها کارها را انجام می‌دهند چون از آن‌ها لذت می‌برند یا در آن‌ها مجالی می‌بینند برای ارزیابی قابلیت‌هایشان. مشوق اولیه آن‌ها پول یا شهرت نیست. گیک‌ها معمولا تمرکز بر موضوعی را مهم‌تر از نیاز به پذیرش اجتماعی می‌بینند و به همین دلیل معمولا همنوایی اجتماعی آن‌ها کم است و از نظر دیگران آدم‌های عجیب و غریبی به نظر می‌رسند. این جدا شدن از اجتماع ممکن است به دلیل شکل، موضوع یا عمق علاقه آن‌ها باشد. گیک‌ها ممکن است خوره ریاضی، مهندسی، کامپیوتر، بازی و ... باشند.


این واژه در اصل لغت بار منفی دارد و معانی‌ای همچون دیوانه، انسان عجیب و فرد احمق می‌داده و در روزهای اولیه ظهور خوره‌های علم و کامپیوتر در مدارس و دانشگاه‌ها از طرف عموم برای تحقیر آن‌ها استفاده می‌شده. اما در یک مصادره گفتمانی، گیک‌ها شروع کردند به استفاده باافتخار از این کلمه برای نامیدن خودشان و گیک و حتی فرهنگ آن آرام آرام به عنوان موضوعی نه خجالت آور که حتی افتخار آمیز برای کسانی که شور و علاقه بیش از حد معمول برای موضوعی دارند، استفاده شد.

به افراد مختلف با فعالیت‌های گوناگون گیک گفته می‌شود و گیک بودن منحصر به یک نوع فعالیت نیست مثلاً برخی از افرادی که در ردهٔ گیک‌ها قرار می‌گیرند عبارت‌اند از:

  • فردی که به تکنولوژی خصوصا حوزهٔ کامپیوتر و رسانه‌های دیجیتالی علاقه‌مند است و سعی می‌کند ناممکن‌ها را در این حوزه با تلاش و فعالیت شبانه روزی و تمرکز بالا بر روی موضوع مورد نظر ممکن سازد. این نوع افراد به نوعی معادل واژهٔ کلاسیک هکر هستند ولی نباید فراموش کرد در اکثر موارد فعالیت آنها در هک کردن سخت‌افزار یا نرم‌افزاری خاص منجر به استفادهٔ بهتر و راحت تر عموم از آن می‌گردد نه آسیب رساندن و یا سرقت اطلاعات!
  • فردی که سعی می‌کند شیوه‌های علمی و آکادمیک را به مسائل غیر علمی و غیر آکادمیک دنیای واقعی مرتبط سازد - برای مثال می‌توانید فردی را تصور کنید که روشی را با استفاده از حساب دیفرانسیل و انتگرال برای محاسبهٔ میزان مواد لازم برای پختن یک کیک ارائه نموده‌است.
  • فردی که سعی می‌کند خودش را در اجتماع متمایز سازد؛ آنهم از طریق ارائه شیوه‌های نو و بدیع. در اصل اینگونه افراد سعی می‌کنند شیوهایی غیر معمول آنچه که در اجتماعی پذیرفته شده‌است را ارائه کنند. گیک‌ها معمولاً علاقهٔ شدیدی به نو آوری و ابزارهای جدید دارند که به این علاقهٔ آن‌ها در اصطلاح نودوستی (نئوفیلیا) می‌گویند.
  • فردی که خودش را وقف مسئله یا موضوع خاصی می‌کند طوری که ممکن است از جریان اصلی زندگی اش خارج شود. این امر بر حسب اشتیاق بالای آن فرد به موضوع یا شکل قضیه‌است اما محدودیتی برای اینکه فرد بر روی چه چیزی متمرکز شده‌است وجود ندارد یک گیک می‌تواند زمینهٔ فعالیتش ریاضی، علوم مهندسی، مسائل ماورائی، کامپیوتر، هنر و... باشد.