معرفی 10رویداد مهم جهان تکنولوژی در سال گذشته میلادی ، سال 2011 :

1- بی شک تعداد افرادی که نامشان در عرصه تکنولوزی مانند استیو جابز حتی پس از مرگشان پایدار خواهد ماند بسیار محدود است. در ماه اکتبر سال گذشته میلادی ( 2011 ) آقای جابز یکی از بزرگترین مخترعین نسل خود و بنیانگذار کمپانی اپل در گذشت .

2- تبلت Kindle کمپانی Amazon از دستگاه هاییست که به کاربران خود امکان دسترسی به گنجینه ای از کتابها ، فایلهای موسیقی و ویدئویی را با پرداخت نرخی کمتر از نصف نرخ یک iPad ارایه می دهد، اما آیا این تبلت می تواند با توجه به حجم وسیعی از بازار که iPad اشغال کرده با آن رقابت کند ؟

3- با وجود اینکه ارائه نشدن iPhone5 در سال گذشته تنش شدیدی بین منتظرین این دستگاه ایجاد نمود اما 4S که به جای آن عرضه گردید با پردازنده پر قدرت و سریعش ، دوربین 8 مگاپیکسلی و تکنولوژی Siri که با خود همراه داشت نظر همه کاربران را جلب نمود و به پر فروش ترین آیفون در تاریخ کمپانی Apple تبدیل گردید .

4- شرکت Mobileme با راه اندازی و ارائه مرکز سرویس دهی جدید خود iCloud برای کاربران محصولات iOS و OS X امکان همسان سازی اطلاعات این کاربران بین Device هایشان ، مدیریت ایمیل ها ، بازیابی و پیدا کردن دستگاههای گم شده یا ربوده شده و بسیاری امکانات دیگر را در اختیار کاربران این محصول قرار داد.

5- در سال گذشته میلادی شرکت Google کمپانی بزرگ Motorola را با 14600 محصول عرضه شده و 6700 محصول در حال بررسی به مبلغ 12.5 بیلیون دلار خریداری نمود .

6- در ماه مارس سال 2011 کمپانی Apple با عرضه نسل جدید iPad شگفتی همگان را برانگیخت ، این دستگاه که بسیار باریک ، سبک و سریع بود تقریباً 9 بار سریعتر از نسل قبل خود ظاهر شد و با وجود حضور رقبایی مانند Kindle شرکت Amazon یا Galaxy Tab کمپانی Samsung محبوب ترین تبلت سال 2011 نام گرفت و هیچ یک از رقبا توان کسب این محبوبیت را تا به امروز نیافته اند.

7- مدتی قبل سالن های دادگاه محلی برای رقابت نام های مطرح عرصه تکنولوژی شده بود و سه کمپانی Apple ، HTC و Samsung که محصولاتی را تولید نموده بودند که کاربرانشان را بشدت به خود وایسته نموده بود به طور مستمر در لیست اخبار و شایعات جنجالی سایتهای خبری بودند.

8- کمپانی RIM که یکی از پرفعالیت ترین شرکتهای ارائه دهنده سرویس های موبایل و فروشنده تلفن های هوشمند در کانادا می باشد در سال گذشته در تعدیل عرضه و تقاضای کاربران خود دچار مشکل شد و با بدقولی های مکرر بسیاری از طرفداران خود را از دست داد.

9- تابستان سال گذشته میلادی کمپانی HP تاچ پدی را روانه بازار کرد که با سیستم عامل قدرتمند ی که داشت پتانسیل رقابت با دیگر نامهای آشنا در این زمینه را نیز دارا بود اما به دلیل مشکلاتی که در صفحه لمسی این دستگاه وجود داشت در برابر محصولات iOS و Android دوامی نیاورد و درست 6 هفته پس از عرضه از قفسه فروشگاهها جمع آوری شد.

10- حضور Siri همراه با iPhone 4S حسی مشابه تماشای یک نمایشنامه تخیلی را برای کاربران نسل جدید آیفون به ارمغان آورد ، این سیستم کمکیار صوتی با تشخیص خواسته کاربران از طریق صدای آنان دستوراتشان را اطاعت مینماید و خدماتی وسیع را به آنها ارئه خواهند نمود.