ترفندهای جدید در نرم افزار دوربین آیفون، آیپد و آیپاد تحت iOS 5

iOS5 قابلیت های متعددی را در بخش عکس برداری با محصولات Apple به لیست توانایی های قبلی آن افزوده که این قابلیت ها عکاسان حرفه ای را بیش از پیش تحریک به عکاسی با iPhone ، iPad یا iPod Thouch شان خواهد نمود . در این مقاله کوتاه تعدادی از این تواناییها را برای شما کاربران محترم معرفی خواهیم نمود.

1- دسترسی فوق العاده سریع و آسان
هم اکنون کابران iOS5 قادر به دسترسی و اجرای نرم افزار از پیش نصب شده Camera در دستگاهشان درست از روی صفحه کلید Lock Screen یا هنگامی که صفحه نمایششان قفل میباشد هستند . هنگامی که صفحه نمایش دستگاهتان را قفل نموده اید با دو بار اشاره بر روی کلید Home علامت دوربین نرم افزار Camera دقیقاً در گوشه پایینی و راست صفحه نمایش شما پدیدار خواهد شد که انتخاب آن شما را بدون هیچ زحمتی و مستقیماً به بخش عکس برداری هدایت خواهد نمود.

2- خطوط راهنمای کادر
احتمالاً برای شما هم پیش آمده که پس از عکس برداری از یک منظره یا شی خاص متوجه کج بودن کادر آن شده اید.
قابلیت جدید Gridlines با تقسیم صفحه نمایش به 9 کادر مساوی به شما در برداشت عکس هایی منظم تر و کادری حرفه ای تر یاری خواهد رساند . برای فعال نمودن این امکان گزینه Option را در بالای صفحه نمایش انتخاب کرده و Grid را در حالت On قرار دهید.

3- عکس برداری با دکمه Volume Up یا افزایش صدا

روش قبلی عکس برداری در محصولات Apple اشاره بر دکمه دیجیتالی مربوط به آن در صفحه نمایش لمسی این محصولات بود که مشکلاتی را نیز برای کاربر به همراه داشت، مشکلاتی از قبیل لرزش دستگاه هنگام اشاره بر این دکمه یا پیدا نکردن آن هنگامی که پشت به دستگاه و در حال ثیت عکس های دسته جمعی از خود و دوستانتان بودید. این مشکلاتی هم اینک به کمک iOS5 مرتفع گردیده اند ، از این پس با فشردن دکمه Volume Up هم حس بهتری را در عکس برداری تجربه خواهید کرد و هم با مشکلات مذکور روبه رو نخواهید بود.

4- قفل AE و AF
حروف AE مخفف کلمات Auto Exposure یا نوردهی خودکار و حروف AF  مخفف تمرکز خودکار می باشند.
برای دسترسی به این امکان انگشت دستتان را برروی صفحه نمایش تا پدیدار شدن گزینه AE/AF Lock در پایین صفحه نگاه دارید تا این قابلیت فعال شود .

5-قابلیت جدید Pinch – to - Zoom :
هنگام عکس برداری با انجام حرکتی مشابه نیشگون گرفتن برروی صفحه نمایش با دو انگشت دستتان نواری برای زوم کردن در پایین صفحه پدیدار خواهد شد که به شما امکان تصویر برداری دقیق از محل مورد نظر را با Zoom کردن در آن ناحیه خواهد داد.