Disk Defragmentation
وقتی می خواهیم فایلی را در هارد دیسک کامپیوترمان ذخیره کنیم، کنترل ذخیره سازی توسط سیستم عامل کامپیوترمان (ویندوز) انجام می شود. ویندوز سعی می كند این فایل را در اولین محل خالی كه پیدا می كند ذخیره كند و وقتی هم که یك فایل را در ویندوز پاك كنیم (Delete) جای آن در میان فایلهای دیگر روی هارد دیسک خالی می ماند.

حالا اگر بخواهیم یك برنامه حجیم را در کامپیوترمان نصب كنیم. در این حالت ابتدا فضا های خالی كه در نتیجه پاك شدن فایلهای دیگر بوجود آمده است پر می شود. بنابراین برنامه ای كه نصب شده در جاهای مختلف هارد ذخیره می شود. حالا هر موقع که بخواهیم آن برنامه را اجرا کنیم cpu ناچار است آن برنامه را از جاهای مختلف هارد بخواند و این عمل سبب کند شدن اجرای برنامه ها می شود.

ویندوز برای حل این مسئله راه حلی در نظر گرفته و برنامه ای به نام Disk Defragmenterدر آن پیش بینی شده که بهتر است هر چند وقت یک بار با این برنامه بخش های مختلف برنامه ها را که در جاهای مختلف هارد دیسک ذخیره شده اند یکجا گردآوری کنیم. به این عمل Disk Defragmentation گویند.

البته برای طول عمر بیشتر هارد دیسك بهتر است در این كار زیاده روی نكنید. اگر از آن افرادی نیستید که مرتباً برنامه های مختلف را نصب و سپس آن را پاك می كنند فقط کافی است که چند ماه یک بار این کار را انجام دهید.
 
جهت انجام Disk Defragmentation به روش زیر عمل کنید:
1) My Computer را باز کنید.
2) روی درایوی که می خواهید Disk Defragmentation انجام دهید کلیک راست کنید و روی گزینه Properties کلیک کنید. (بهتر است ابتدا درایوی که ویندوز در آن نصب است ( معمولا C ) را انتخاب کنید سپس به ترتیب درایوهای دیگر)
3) در Tab های بالای پنجره باز شده Tools را انتخاب کنید و سپس روی دکمه Defragment now کلیک کنید. ( در پنجره باز شده هم امکان انتخاب درایو را دارید).
4) پس از انتخاب درایو روی دکمه Defragment disk کلیک کنید تا Disk Defragmentation شروع شود.

نکته1: عمل Disk Defragmentation بسته به حجم و فضای اشغال شده هارد دیسک شما ممکن است چندین دقیقه و یا چندین ساعت به طول بیانجامد و شما باید در این مدت از کامپیوتر استفاده نکنید به همین دلیل پیشنهاد می شود در مواقعی که با کامپیوتر کاری ندارید اقدام به Disk Defragmentation نمایید و فقط هر چند دقیقه چک کنید تا در نهایت ویندوز  پیام پایان Disk Defragmentation را بدهد.
نکته2: Disk Cleanup

 بهتر است همیشه قبل از انجام Disk Defragmentation برای هر درایو ابتدا عمل Disk Cleanup را برای درایو مورد نظر انجام دهید. عمل Disk Cleanup نیز با حذف نمودن فایلهای غیر ضروری ایجاد شده توسط ویندوز به بهبود سرعت ویندوز کمک می کند.
جهت انجام Disk Cleanup به روش زیر عمل کنید:
1) My Computer را باز کنید.
2) روی درایوی که می خواهید Disk Cleanup انجام دهید کلیک راست کنید و روی گزینه Properties کلیک کنید. (بهتر است ابتدا درایوی که ویندوز در آن نصب است ( معمولا C ) را انتخاب کنید سپس به ترتیب درایوهای دیگر)
3) در Tab های بالای پنجره باز شده General را انتخاب کنید و سپس روی دکمه Disk Cleanup  کلیک کنید تا پس از مدتی که محاسبات ویندوز تمام شد پنجره Disk Cleanup ظاهر شود.
4) در پنجره باز شده لیست تمام فایلهایی که می شود بدون هیچ مشکلی توسط Disk Cleanup  پاک شوند موجود است می توانید تیک کنار کل فایلها را بزنید و سپس OK  کنید.
عمل Disk Cleanup بسته به حجم فایلها ممکن است چند دقیقه به طول بیانجامد.