بوگاتی ویرون جدیدترین ساخته شرکت خودروسازی بوگاتی است و در حال حاضر محصول این شرکت فرانسوی سریع ترین و گران ترین سوپراسپرت خیابانی جهان محسوب می شود. تاکنون حدود ۲۰۰ دستگاه از این اتومبیل استثنایی که قرار است تنها در تعداد محدود ساخته شود به خریداران تحویل داده شده است.

اما این ویژگی ها، حتی قیمت نجومی بوگاتی ویرون دلایل اصلی خاص بودن این محصول که اسم کاملش Mansory Bugatti Veyron Linea Vincero می باشد نبوده است، چراکه کوروش منصوری، یکی از سرشناس ترین تیونرهای (ارتقادهندگان) جهان آن را بازآفرینی و در ضمن پسوند linea vincero را هم که ریشه ای ایرانی دارد به نام آن اضافه کرده است.

منصوری این نام را که به معنای «پیروز خواهم شد» است از اپرای پوراندخت که در ایتالیا و توسط جیاکومو پوچینی به اجرا درآمد گرفته و برای شاهکار جدیدش برگزیده تا اصالت خود را در بزرگ ترین کارش نشان دهد. به این ترتیب نامی برگرفته از داستان های هزار و یک شب در یک طرف و بوگاتی ویرون در طرف دیگر، داستان جدید منصوری را ساخته و به عالم خودرو تقدیم کرده است.

● فراتر از سنت

در صنعت خودروسازی امروزی تیونینگ جایگاه خاصی پیدا کرده است. به طورکلی این واژه به مجموعه اعمالی اطلاق می شود که باعث قوی تر، اسپرت تر و زیباتر شدن خودرو می شود. عمل تیونینگ ابتدا به صورت محدود و غیرتخصصی انجام می گرفت، ولی بتدریج و همزمان با پیشرفت صنعت خودروسازی، کارگاه های مخصوص برای آن برپا شد و استقبال از آنها آنچنان گسترش یافت که در حال حاضر بعضی از خودرو های تغییر داده شده چندین هزار دلار ارزش دارد. البته در میان تمام آنها کمپانی منصوری یکی از بزرگ ترین کمپانی های تیونینگ و طراحی پلتفرم در دنیاست که توسط کوروش منصوری تاسیس و اداره می شود و تقریبا رقیبی در این کلاس ندارد. اتومبیل های تیونر شده این کمپانی به قدری کامل هستند که کمتر کسی جرات تغییر دادن آنها را دارد و برعکس کمپانی های تیونینگ آلمانی که بیشتر به بالا بردن قدرت فکر می کنند، منصوری بیشتر به با پارامترهای زیبایی شناسی اتومبیل توجه دارد.

«فراتر از سنت، فراتر از مسابقه»؛ شعار همیشگی کمپانی کوروش منصوری ایرانی است که در انگلستان و آلمان تحصیل کرده و اکنون در آلمان و چک به تیونینگ می پردازد. تخصص منصوری در زمینه های تقویت موتور، بهبود آیرودینامیک، به کارگیری رینگ های آلیاژی سبک وزن و ایجاد تغییر در داخل اتاق با استفاده از لوازم دست ساز است. به علاوه مرکز تیونینگ منصوری برای دستیابی به بهترین هندلینگ، ایجاد تغییر را در مجموعه تعلیق هم در دستور کار خود قرار داده است. البته این تیونر مشهور ایرانی به این کار بسنده نکرده و موسس کمپانی Mp design است که از بهترین تولیدکنندگان قطعات اسپرت در دنیا محسوب می شود.

منصوری تا به حال انواع مختلفی از اتومبیل ها از جمله بنز، پورشه، بی ام و، بنتلی، استون مارتین و... را تیون کرده، اما شاهکار اصلی اش تیونینگ موتور و بدنه بوگاتی ویرون افسانه ای است که هیچ کمپانی دیگری جرات نزدیک شدن به آن را نداشته است. منصوری توانسته قدرت این ابراتومبیل را به هزار و ۱۰۰ اسب بخار افزایش دهد و برای چنین کار بزرگی که در کنار تغییرات اساسی و متفاوت روی ویرون پیاده کرده حدود یک میلیون دلار دریافت کرده است. بنابراین با قیمت پایه خود بوگاتی در مجموع طرفداران Mansory Bugatti Veyron Linea Vincero ?می بایست ۵ / ۳ میلیون دلار برای خرید این اتومبیل استثنایی بپردازند.

● لوکس و متفاوت

بوگاتی (Bugatti) شرکت خودروساز فرانسوی است که در سال ۱۹۰۹ توسط نابغه ای ایتالیایی به نام اتوره بوگاتی و به منظور تولید خودروهای سفارشی و خاص تاسیس شد، ولی با شروع جنگ جهانی دوم این شرکت نیز مانند بسیاری دیگر از شرکت های همدوره خود با شکست مواجه شد تا این که در سال ۱۹۹۸ توسط فولکس واگن خریداری گردید.

ویرون، اولین محصول جدی این کمپانی برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ در نمایشگاه اتومبیل توکیو به نمایش درآمد. این مدل نمایشی اولیه اگرچه به مدل تولیدی امروز شباهت زیادی داشت، اما پیشرانه آن W-۱۸ بود که از سه ردیف ۶ سیلندر در کنار هم تشکیل شده بود. مدیرعامل کل فولکس واگن قول ساخت این مدل را با به کارگیری یک موتورW-۱۶ (یعنی دو موتور ۸ سیلندر V شکل در کنار یکدیگر) به جای موتور ۱۸ سیلندر قبلی در سال ۲۰۰۰ داد. اما این تصمیم به دلیل مشکلاتی که در سر راه پیش آمد عملی نشد تا این که بعد از هزاران ساعت کار طاقت فرسا بالاخره ویرون در سپتامبر ۲۰۰۵ به تولید انبوه رسید.

بنابراین در قلب این اتومبیل یک موتور ۸ لیتری ۱۶ سیلندر با آرایش W شکل نهفته است که می تواند قدرت ۱۰۰۱ اسب بخار و حداکثر ۱۲۵۰ گشتاور نیوتن را تولید کند. در واقع در محفظه احتراق بوگاتی ویرون، ۳ هزار اسب بخار قدرت تولید می شود که ۱۰۰۰ اسب بخار به وسیله سیستم خنک کاری، ۱۰۰۰ اسب بخار توسط گازهای خروجی، مصرف شده یا به خارج از خودرو انتقال داده می شود و ۱۰۰۰ اسب بخار دیگر به چرخ ها منتقل می شود تا این خودرو به سرعتی استثنایی برسد. شتاب صفر تا صد این اتومبیل توسط یک گیربکس ۷ سرعته دستی در ۵ / ۲ ثانیه صورت می گیرد و می تواند به حداکثر سرعت ۴۰۷ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند. میزان مصرف سوخت این خودرو هم حدود ۱۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر با سرعت عادی و حدود ۶۰ لیتر در۱۰۰ کیلومتر در حداکثر سرعت است.

بوگاتی ویرون، با توجه به قدرت موتور بالای خود، از ۴?رادیاتور استفاده می کند. ضمن آن که نزدیک لنت های ترمز این خودرو، برای جلوگیری از ذوب لنت های ترمز به هنگام ترمزگیری های شدید، کانال های مخصوصی برای رسانش هوای خنک پیش بینی شده است.

اما سیستم فنربندی این غول خیابانی، سیستمی هیدرولیکی است تا بر اساس شرایط مختلف ارتفاع و همچنین سختی مسیر، سیستم تعلیق خودرو را تنظیم کند و در عین حال طراحی کیت جدید کاملا بر مبنای نظریه کاهش وزن صورت گرفته و در آن به طور کامل از فیبر کربن استفاده شده است. این تغییر در کیت بدنه ویرون نه تنها در ظاهر بلکه در کارایی خودرو نیز تاثیر بسزایی داشته است. همچنین طراحی جلوی خودرو دارای چهره جذابی شده که نمای جلوی خودرو را قدرتمندتر نشان می دهد و آن را با گلگیر ها هماهنگ تر می کند. در ضمن در نشان دادن نام Vincero با نماد V از LED استفاده شده که نمای زیبایی به خودرو داده اند.

اینها تنها بخشی از ریزه کاری ها در طراحی ظاهری ویرون منصوری هستند، چراکه فضای داخلی آن هم به علت استفاده از چرم تمساح و مار زیباترین کابین در بین بقیه سوپراسپرت هاست و کاپوت خودرو در قسمت انتهای در جلو کوتاه تر شده و در عوض ردیف دیگری از مکنده های هوا در جلوی خودرو اضافه شده است. منصوری معتقد است با رکاب کناری جدیدی که برای ویرون طراحی کرده توانسته ارتباط موفق تری بین نمای عقب و جلوی خودرو برقرار کند و طراحی یکپارچه ای را برای ویرون به نمایش بگذارد که جلوه آن را اسپرت تر نشان می دهد.

هواکش های بزرگ تر وینسرو در هماهنگی با دیفیوزر تمام فیبر کربنی جدید ویرون سیستم خنک کننده با کارایی بالاتری را به وجود می آورند تا بتوانند پاسخگوی موتور تقویت شده ۱۱۰۹ اسب بخاری با حداکثر گشتاور ۱۳۱۰ نیوتون متر که منصوری روی ویرون نصب کرده باشند. لاستیک های توربینی وینسرو نیز کاملا توسط کمپانی منصوری طراحی شده و برای استفاده در ویرون جدید مورد استفاده قرار گرفته اند.

در نشان دادن نام Vincero با نماد V از ال ای دی استفاده شده است. منصوری معتقد است با رکاب کناری جدیدی که برای ویرون طراحی کرده توانسته ارتباط موفق تری بین نمای عقب و جلوی خودرو برقرار کند. فضای داخلی بوگاتی ویرون هم به علت استفاده از چرم تمساح و مار زیباترین کابین در بین بقیه سوپراسپرت هاست.

در قلب این اتومبیل یک موتور ۸ لیتری ۱۶ سیلندر با آرایش W شکل نهفته که می تواند قدرت ۱۰۰۱ اسب بخار را تولید کند. کوروش منصوری یکی از سرشناس ترین تیونرهای جهان، بوگاتی را بازآفرینی کرده است.


سایت آقای منصوری

www.mansory.com

عکس کارهای ایشان

http://www.automotorblog.com/limited-edition-bugatti-veyron-by-mansory/