مجله "نشنال جغرافی آلمان" تصویری از چهره بازسازی شده "اوتزی" مومیایی كه 20 سال قبل در میان یخهای رشته كوه آلپ پیدا شد را منتشر كرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، اوتزی، یك مرد مومیایی یخی با قدمتی 5 هزار و 300 ساله است كه در سال 1991 در یخ های كوه های آلپ در مرز میان ایتالیا و دره "اوتزتال" اتریش كشف شد.
از آن زمان دانشمندان در تلاش برای كشف رازهای این مرد یخی بوده اند. حدود 6 ماه قبل دانشمندان موسسه مومیایی ها و مرد یخی Eurac در بولتزانو ایتالیا، موسسه ژنتیك انسانی دانشگاه توبینگ آلمان و شركت بیوتكنولوژی "فبیت" آلمان موفق شدند DNA اوتزی را به طور كامل رمزگشایی كنند. اوتزی بر روی یك تكه یخ طبیعی در موزه بولتزانو نگهداری می شود.
در رادیوگرافی كه در سال 2001 روی بقایای "اوتزی" انجام شد، یك پیكان در كتف آن مشاهده شد در سال 2002 نتایج تحقیقات بر روی زخمهای شانه راست اوتزی نشان داد كه این مرد به صورت خشونت آمیزی مرده است.
در این تحقیقات مشخص شد در زمان مرگ، این مرد 48 سال داشته و به دلیل بقایای مس و آرسنیك كه در میان موهای آن پیدا شد این فرضیه مطرح شد كه وی دارای زمینهای كشاورزی بوده است.
در سال 2007 تحقیقات دقیق تری نشان داد كه مرگ اوتزی در اثر یك جراحت عروقی در زیر استخوان ترقوه بوده است.
در سال 2008 از DNA میتوكندریال اوتزی نقشه برداری شد و در سال 2009 دانشمندان تحقیقاتی را بر روی خالكوبیهای این مرد ماقبل تاریخ انجام دادند.


اكنون مجله نشنال جغرافی آلمان پیش نمایش چهره بازسازی شده جدید مرد یخی را كه قرار است از اول مارس 2011 تا 15 ژانویه 2012 در نمایشگاه "اوتزی 20، علم، تخیل، واقعیت" كه موزه باستان شناسی بولتزانو در ایتالیا به مناسب بیستمین سالگرد كشف این مومیایی برگزار می كند به نمایش گذاشته شود.
دو هنرمند هلندی به نامهای "آدری و آلفونس كنیس" این بازسازی جدید چهره "اوتزی" را انجام داده اند. این چهره بازسازی شده با استفاده از مدلهای سه بعدی از جمجمه و تصاویر مادون قرمز و پرتونگاری از مومیایی انجام شده است.
این تصویر، اوتزی را با یك لباس نیم تنه پهلوانی بدون آستین، عضلانی با ریش و موهای مردان كوهستان، چشمهای بلوطی رنگ و گونه های استخوانی آفتاب سوخته نشان می دهد.
وی در این عكس، ظاهری شبیه به چوپان یا كشاورز دارد كه در تابستان از كه عبور می كرده است و برپایه فرضیه هایی كه بیان می دارند وی قبل از مرگ بیمار بوده خسته و پیر به نظر می رسد.
پس از 20 سال تحقیقات بر روی مرد یخی، امروز می دانیم كه اصلیت اوتزی از "آلتو آدیجه" ایتالیا بوده و لباس پهلوانی به تن كرده است و به همین دلیل یك فرضیه دیگر مطرح می كند كه در طول یك نبرد كشته شده است.

اوتزی چگونه كشف شد:

19 ستپامبر 1991 بود زمانی كه بر روی كوههای آلپ در "آلتو آدیجه"، اریكا و هلموت سایمون، دو توریست از نورمبرگ به طور كاملا اتفاقی به بدن مردی یخ زده برخورد كردند و خبر پیدا شدن آن را به یك تیم اورژانس اتریشی اطلاع دادند.
در مجموع 8 نفر به نحوی در پروژه كشف و تحقیقات اولیه درباره مرد مومیایی یخی شركت داشتند كه از سال 1991 تا سال 2005 همگی به طرز مشكوكی جان خود را از دست دادند به طوری كه "اوتزی" به عنوان مرد یخی طلسم شده نیز شناخته می شود.
باوجود این، اوتزی یك چشمه با ارزش از اطلاعاتی درباره زندگی انسان ماقبل تاریخ است و در سالهای اخیر خدمات زیادی را به افزایش سطح آگاهیهای پزشكی و دیرینه شناسی ارائه كرده است.

دكتر ادوارد اگارتر ویگل نخستین دانشمندی بود كه اوتزی را مورد بررسی قرار داد

عنوان این اثر هنری "مرلین اولیور": اوتزی- منجمد، اسكن شده و ترسیم شده

بازسازی قبلی اوتزی كه در موزه بولتزانو نگهداری می شود. به نظر می رسد كه این بازسازی چهره مربوط به دو انسان مختلف باشند