Adobe:
نام رودخانه ای است كه از پشت منزل مؤسس آن؛ جان وارناك؛ عبور می‌كند.

Apple :
میوه مورد علاقه استیو جابز مؤسس و بنیانگذار شركت اپل، سیب بود و بنابراین اسم شركتش را نیز اپل (به معنی سیب) گذاشت.

Cisco:
مخفف شده كلمه سان فرانسیسكو (San Francisco) است كه یكی از شهرهای امریكا است.

Google :
گوگل در ریاضیات نام عدد بزرگی است كه تشكیل شده از عدد یك با صد تا صفر جلوی آن. مؤسسین سایت و موتور جستجوی گوگل به شوخی ادعا می‌كنند كه این موتور جستجو می‌تواند این تعداد اطلاعات (یعنی یك گوگل اطلاعات) را مورد پردازش قرار دهد.

Hotmail :
این سایت یکی از سرویس دهندگان پست الکترونیکی است. هنگامی که مدیر این سرویس می خواست نامی برای این سایت انتخاب کند، علاقمند بود تا نام انتخاب شده اولا مانند سایر سرویس دهندگان پست الکترونیک به کلمه mail ختم شود و در ثانی بر روی وب بودن ان نیز تاکید گردد. بنابراین حروف Hotmail را انتخاب کرد. در کلمه Hotmail حروف HTML به ترتیب پشت سر هم قرار گرفته اند.

HP :
این شرکت توسط دو نفر بنام های بیل هیولت و دیو پاكارد تأسیس شد. این دو نفر برای اینكه شركت هیولد پاكارد یا پاكارد هیولت نامیده شود مجبور به استفاده از شیر ـ خط شدند و نتیجه هیولد پاكارد از آب در آمد!

Intel :
از آنجایی كه این شركت از بدو تأسیس با تأكید روی ساخت مدارات مجتمع ایجاد شد نام آن را INTegrated Electronics یا به طور مختصر INTEL نهادند.

Lotus :
میچ كاپور مؤسس شركت كه هندی الاصل بود از حالت لوتوس كه یك اصطلاح مدیتیشن متعالی می باشد برای نام گذاری شركتش استفاده كرد.

Microsoft :
نام این شرکت در ابتدا به صورت Micro-Soft نوشته می شد ولی به مرور زمان به صورت فعلی در آمد. این کلمه مخفف کلمات MICROcomputer SOFTware است. دلیل نامگذاری شركت به این اسم نیز آن است كه بیل گیتس مؤسس شركت آن را با هدف نوشتن و توسعه نرم افزارهای میكرو كامپیوتر ها تأسیس كرد.

Motorola :
شركت موتورولا با هدف درست كردن بی سیم و رادیوی خودرو كار خود را آغاز كرد. از آنجایی كه مشهورترین سازنده بی سیم و رادیو های اتومبیل در آن زمان شركت victrola بود، موسس این شرکت؛ یعنی آقای پال کالوین نیز اسم شرکتش را موتورولا گذاشت تا علاوه بر داشتن مشابهت اسمی، کلمه موتور نیز به نوعی در اسم شرکتش وجود داشته باشد.

Oracle :
موسس شرکت اوراکل، یعنی لری الیسون و باب اوتس قبل از تاسیس شرکت روی پروژه ایی برای CIA کار می کردند. این پروژه که اوراکل نام داشت بنا بود تا با داشتن مقادیر زیادی اطلاعات بتواند جواب تمام سوال های پرسیده شده توسط اپراتور را با مراجعه به مخزن اطلاعات بدهد. اوراكل در اساطیر یونانی الهه الهام است. این دو نفر پس از پایان این پروژه شركتی تأسیس كرده و آن را به همین اسم نام گذاری كردند.

Red Hat :
مؤسس شركت آقای مارك اوینگ در دوران جوانی از پدربزرگش كلاهی با نوارهای قرمز و سفید دریافت كرده بود ولی در دوران دانشگاه آن را گم كرد. زمانی كه اولین نسخه این سیستم عامل آماده شد مارك اوینگ آن را همراه با راهنمای كاربری نرم افزار در اختیار دوستان و هم دانشگاهیش قرار دارد. اولین جمله این راهنمای كاربری «درخواست برای تحویل كلاه قرمز گم شده» بود!

Sony :
کلمه Sony از کلمه لاتین Sonus مشتق شده است.

SUN :
این شرکت توسط چهار تن از فارغ التحصیلان دانشگاه استانفورد تاسیس شد. SUN مخفف عبارت Stanford University Network می باشد.

Xerox :
کلمه Xer در زبان یونانی به معنای خشك است و این برای تكنولوژی كپی كردن خشك به کار رفت. این روش در زمانی كه كپی كردن به روش های فتوشیمیایی انجام می‌گرفت، فوق العاده حائز اهمیت بود.

Yahoo :
این كلمه برای اولین بار در كتاب سفرهای گالیور مورد استفاده قرار گرفته و به معنی شخصی است كه دارای ظاهر و رفتاری زننده است.
جری یانگ و دیوید فیلو نام سایتشان را Yahoo گذاشتند، چون فکر می کردند Yahoo هستند.

منبع: میکرو رایانه