نسل جدید زبان‌های برنامه‌نویسی به این دلیل تولید می‌شود كه زبان‌های قدیمی‌تر دارای امكانات محدود بوده و یا قدرت استفاده از تكنولوژی‌های فعلی را بصورت مطلوب ندارند. ASP.Net نسل جدیدی از ASP بوده كه توسط شركت مایكروسافت عرضـه گردیده است. ASP.Net اولین سیستم جامع برای برنامه‌نویسی تحت وب (اینترنت) است كه از مراحل سطح پایین آن یعنی زبان ماشین تا بالاترین سطح آن كه برنامه‌نویسی ویژوال می‌باشد برای استفاده در اینترنت و شبكه های محلی طراحی شده‌است. بزرگترین مزیت آن در برابر سیستم‌های دیگر، امكانات اینترنت آن است. از ASP.Net می‌توان در طراحی و تولید سایت‌های وب اینترانت كوچك یك شركت و نیز سایت‌های وب تجاری خیلی بزرگ استفاده نمود. مهمترین نكته‌ای كه در طراحی این محصول درنظرگرفته‌شده‌است، استفاده‌ی آسان، كارآیی بالا و نیز قابلیت فوق‌العاده این نرم‌افزار است.

ASP.Net، یك زبان برنامه نویسی run time است. ساختار آن بر اساس Framework بوده كه تمام لایه‌های برنامه نویسی را در بالای سیستم عامل دربرگرفته‌است. این تمامی تكنولوژی های موجود از طرف مایكروسافت و سایر شركت ها را شامل می‌شود. در .Net تمام اعمال تخصیص حافظه و سازماندهی فایل به عهده‌ی .Net Framework است. همین باعث می‌شود تا بتوان برنامه‌ای را كه به سیستم عامل متكی نمی‌باشد ، نوشت. اما قلب Framework، CLR می‌باشد. مسؤول اجرای فایل‌ها، فراخوانی آنها به حافظه و كمپایل‌كردن آنها به زبان MSIL است. سپس كدهای IL در هنگام اجرا، توسط برنامه‌ی كمپایلر Just-in-time به زبان ماشین تبدیل می‌شود. این بدان معنی است كه در .Net دو مرحله برای كمپایل‌شدن وجود دارد. اولین مرحله وقتی است كه برنامه به IL كمپایل شود كه این كد كمپایل‌شده، وابسته به سیستم عامل نمی‌باشد. مرحله‌ی دوم زمان اجرا است كه كمپایلر Just-in-hime كد IL را برای اجرا به زبان ماشین ترجمه می‌كند.

ASP.Net دارای چندین ویژگی مهم در مدلهای توسعه یافته می‌باشد:
- بهبود عملكرد


- پشتیبانی از ابزار جهانی


- قدرت و انعطاف‌پذیری
به واسطه‌ی استفاده از CLR، ASP.Net از قدرت و انعطاف‌پذیری خاصی در توسعه‌ی برنامه‌های كاربردی وب دارا است. كتابخانه‌ی كلاس .Net، پیام‌ها و راه‌حل‌های دستیابی داده، تواماً گواهی بر قدرت دستیابی وب می‌باشد. XML، ADO.Net وThreading (اشیایی برای برنامه نویسی هر Thread ) از جمله‌ی كلاس‌ها و اشیای مورد استفاده‌ی برنامه‌نویسان است. ASP.Net دارای زبانی مستقل است كه می‌توانید آنرا انتخاب و جزیی از زبان‌های برنامه‌ی كاربردی خود قراردهید.

- سادگی


- مدیریت


- قدرت و توانایی


- مشتری‌مداری و قابلیت تمدید
بر اساس معماری ASP.Net اجازه‌ی توسعه Plug-inها را به شركت‌ها و اشخاص خواهد داد. در واقع این امكانی است كه به كاربران اجازه‌ی نوشتن، جایگزین كردن، و به كار بردن قطعات نوشته شده را در ASP.Net می‌دهد.

- امنیت
با استفاده از مجوزها در ویندوز وپیكربندی برنامه‌ی كاربردی، یقیناً برنامه كاربردی مطمئنی را می‌توان ارائه داد. ASP.Net قادر به ارائه امنیت در سطوح مختلف می‌باشد. ASP.Net یك تكنولوژی قدرتمند از مجموعه‌ی تكنولوژی‌های Server-side برای ایجاد صفحات وب پویا است . برخلاف پردازشگرهای مفسر ، ASP.Net بهبود در مقیدسازی ،كمپایل Just-in-time، بهینه‌سازی و سرویس Cache را در بهترین شرایط ارائه می‌دهد. می‌توان گفت ASP.Net بهترین عملكرد را قبل از نوشتن حتی یك خط برنامه ارائه‌خواهدداد. ASP.Net كارها را ساده كرده و از یك فرم ساده و مجوزی، برای گسترش و پیكربندی سایت جهت ایجاد یك برنامه استفاده می‌كند. برای مثال، یك صفحه‌ی ASP.Net اجازه می‌دهد شما رابط كاربری بسازید كه برنامه‌ی كاربردی آن جدای از كنترل‌های دستی می‌باشد، در واقع Code-behind وجود دارد. بعلاوه براحتی با سرویس كدهای مدیریتی مانند ارجاع اتوماتیك و garbrage توسعه می‌یابد. ASP.Net بر پایه‌ی متن پیكربندی سلسله مراتبی كه در محیط سرور و برنامه‌های كاربردی وب ظاهرمی‌شود، كار می‌كند. بدلیل اینكه اطلاعات پیكربندی در متن ذخیره شده، تنظیمات جدید، بدون ابزار مدیریتی ظاهرمی‌شوند. این مدیریت، سبب گسترش برنامه‌ی‌كاربردی در ASP.Net می‌شود. برنامه كاربردی ASP.Net تحت سرور، به سادگی با كپی فایلهای لازم روی سرور توسعه می‌یابند. سرور نیاز به restart نداشته و تنها با جایگزینی كدهای كمپایل‌شده یا توسعه‌یافته گسترش می‌یابد. ASP.Net با تفكر سطح بالایی طراحی شده و دارای ویژگی بهبود عملكرد كار در محیط های چند پردازنده است. پردازش‌ها توسط ASP.Net مدیریت شده و نمایش‌داده‌می‌شوند. به عنوان مثال اگر گسیختگی پیش‌آید، یك پردازش می‌تواند در این مكان ایجاد شود تا به درخواست‌های برنامه كاربردی كمك نماید. ASP.Net جعبه ابزاری كامل، و محیط طراحی توسعه یافته‌ای دارد. به علت تغییر اساسی‌ای كه در برنامه داده‌شده‌است، برنامه اینترنتی قابلیت گرافیكی در حد برنامه‌های Win32GUI را دارا هست. ویرایش WYSIWYG، كنترل‌های بكش‌ورهاكن سرور و گسترش اتوماتیك، از ویژگی‌های این ابزار قدرتمند می‌باشند.